2 راه درمان زگیل تناسلی

2 راه درمان زگیل تناسلی

2 راه درمان زگیل تناسلی


زگیل چیست؟

قبل از بررسی درمان زگیل تناسلی و مراقبت روزانه پوست به تعریف زگیل می پردازیم .زگیل، از یک زائده یا بافت کوچک شکیل شده و شبیه تاول آبدار و یا گل کلم کوچک می باشد که درهر قسمتی از بدن می تواند بوجود آید.زگیل ها از خانواده ویروس پاپیلوم می باشند. گاهی زگیل ها بر روی دست ، گاهی بر روی پا ظاهر می گردد.

با توجه به آمار بدست آمده از هر 3 فرد کودک و نوجوان حدود 1 نفر زگیل دارند. اما در میان بزگسالان احتمالاً به این دلیل که سیستم دفاعی بدن بهتر قادر به جلوگیری از رشد زگیل است این مساله 3 تا 5 درصد دیده می شود.در ادامه به یکی از متداول ترین زگیل ها به نام زگیل تناسلی اشاره می کنیم.

از کجا بدانیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ - تابناک | TABNAK
2 راه درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

 در ادامه به تعریف و درمان زگیل تناسلی می پردازیم.از شایعترین بیماری های ناشی از عفونتهای آمیزشی زگیلهای تناسلی هستند.

این نوع از زگیل ها پوست ناحیه تناسلی و مقعد را عفونی می کنند. حدود سی نوع ویروس پاپیلوم داخل و اطراف ناحیه تناسلی وجود دارند که تنها 2 نوع از ویروس ششم و یازدهم از آنها عامل زگیل تناسلی می باشند.

انتقال زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی را ه انتقال آن را بدانید. انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی و ویروس پاپیلوم است که این انتقال هم در آقایون و هم در خانوم ها می تواند ایجاد شود.

  5 ویژگی منحصربفرد تونر پوست چیست ؟

از راه تماس پوستی ویروس پاپیلوم به انسان سرایت می‌کند پس لزومی ندارد که حتما رابطه جنسی دخولی واژینال یا مقعدی صورت گیرد.

یکی از راه های کنترل این بیماری در هنگام مقاربت استفاده از کاندوم است ولی بازهم این راه کاملا محفوظی نمی باشد زیرا کاندوم ممکن است همه نواحی تناسلی را پوشش ندهد و بنابراین پوست ناحیه تناسلی دچار عفونت شود..

انتقال ویروس پاپیلوم در اثر وجود تماس است و عموما سرایت آن پس از از بین رفتن زگیل نیز وجود خواهد داشت..

زگیل در دهان یا گلو یا روی لب‌ها معمولا در اثر سکس دهانی ایجاد نمی گردد.

حتی بدون رابطه جنسی مقعدی انتقال زگیل از ناحیه تناسلی به ناحیه اطراف مقعد منتقل می‌شود.

این احتمال که زگیل تناسلی از مادر به نوزاد در هنگام زایمان منتقل شود کم است.

.

راه های زیر سبب انتقال زگیل تناسلی نمی گردد

بوسیدن، استفاده مشترک از حوله یا حمام، شنا کردن در استخر عمومی، نشستن بر روی صندلی توالت، لیوان، بشقاب یا دیگر وسایل غذاخوری مشترک.

انواع زگیل تناسلی

در بررسی درمان زگیل تناسلی به انواع آن می پردازیم. زگیل های تناسلی به دو نوع پوستی و تناسلی تقسیم بندی می شوند. در ادامه با انواع زگیل تناسلی آشنا خواهید شد..

زگیل پوستی:زگیل های پوستی بیشترین نوع زگیل را تشکیل می دهند . محل تشکیل این زگیل ها،  روی پوست بازو، سینه، دستها و پاها می باشد. این زگیل ها معمولا خطرناک نیستند وبا زگیل های تناسلی فرق دارند..

زگیل تناسلی: به دو دسته کم خطر و پر خطر دسته بندی می شود و در مناطق رطوبتی بدن تشکیل می شوند و ناحیه تناسلی و اطراف مقعد را تحت تاثیر قرار می دهند. این نوع از زگیل ها روی پوست و بخش هایی از بدن که سطح مخاطی ندارند دیده نمی شوند..

  4 روش آموزش ماسک های خانگی برای رفع چین و چروک

چگونه می توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

روش های زیر کمک به پیشگیری از این بیماری می کند.:

در هنگام برقراری رابطه جنسی نکات بهداشتی را رعایت کنید.

 از روابط جنسی پر خطر دوری کنید.

واکسن گارداسیل تزریق کنید.

از لباس های زیر مناسب مانند لباس های پنبه ای استفاده کنید و لباس های زیر پلاستیکی نپوشید.

درمان قطعی زگیل تناسلی
2 راه درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

هر زگیلی درمان خاص خود را می طلبد. بنابراین درمان زگیل دست با زگیل تناسلی متفاوت است. عامل ایجاد زگیل تناسلی و زگیل دست پاپیلوماهای متفاوت است پس با درمان غلط سبب ایجاد صدمات بیشتری می شوید..

همیشه قبل از هر درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید . درست است که درمان های خانگی گاها جواب می دهند ولی همه آنها مفید واقع نمی شوند. درادامه به بعضی از روش های خانگی درمان زگیل تناسلی می پردازیم.

درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

روزانه بمدت ۲ الی ۳ هفته ناحیه مبتلا به زگیل تناسلی را شستشو دهید. البته این روش برای درمان قطعی زگیل تناسلی کمی درد آور است. راه دیگر استفاده از مخلوط سیاه دانه کوبیده شده و سرکه است..

درمان زگیل تناسلی با روغن کرچک

روغن کرچک به دلیل خاصیت دارویی و گیاهی و ضد زگیل تناسلی برای این مشکل مناسب است. جهت برطرف کردن بوی بد این روغن آن را با نعناع قاطی کرده و به مدت زمان 3 بار در روز در ناحیه بمالید..

مراقبت پوست

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

من دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر شمس