11 نکته درمورد پوسته شدن پوست صورت

پوسته شدن پوست صورت

پوسته شدن پوست صورت


پوسته شدن پوست

از سری دانستنیهای بیماریهای پوستی، در مقاله پوست و زیبایی شما را با موضوع پوسته شدن پوست صورت آشنا می کنیم.

معمولا پوست همه ما در معرض عناصر محیطی محرک و آسیب پذیر مثل خورشید، باد، گرما، خشکی و رطوبت بیش از حد. قرار دارد  تو همواره تحریک و پوست پوست می شود. مثلا پوسته پوسته شدن در نوزادانی که در تاریخ مقرر خود، متولد شده اند بدون درد طبیعی است. گاهی این مشکل می تواند به علت یک بیماری در جای دیگری از پوست، ایجاد شود که این نوع پوسته پوسته شدن اغلب با خارش همراه است.

چیزهایی که سبب پوسته شدن پوست می شود معمولا عبارتند از:

اختلالات سیستم ایمنی

سرطان و درمان سرطان

بیماری های ژنتیکیواکنش های آلرژیک

بیماریهایی قارچی 

پوست خشک (xerosis cutis) می تواند سبب پوسته شدن پوست صورت شود، همچنین می تواند باعث بروز اگزما و پسوریازیس شود. هوای سرد، دوش آب گرم و نوسان داشتن مقدار رطوبت هوا نیز به خصوص در فصل زمستان، می تواند سبب پوسته شدن پوست شود. به بیشترین مقدار پوستی که از روی بدن شما، برداشته می شود، درماتیت عصبی گفته می شود.

اگر دست شما هم پوسته پوسته می شود
پوسته شدن پوست صورت

درمان پوسته شدن پوست صورت

پوسته شدن پوست صورت را می توان  با داروهای خانگی و دارو های تجویزی، درمان کرد. بسیاری از درمان های خانگی بر پیشگیری تأکید دارند، در حالی که داروهای سنتی و درمان های مخصوص صورت، می تواند گاهی خشکی پوست را که منجر به پوسته شدن پوست می شود، درمان کنند.

شما می توانید داروهای خانگی را در کنار داروهای تجویزی که از پزشک می گیرید، استفاده کنید.

درمان های خانگی

اگر پوست شما لایه لایه می شود ، از دست زدن به آن تا جایی که امکان دارد، خودداری کنید. زمانی که پوست خود را با مواد آرایشی پوشش می دهید، تنها چیزی که به دست می آورید این است که مواد آرایشی این عارضه را کمتر برجسته و قابل دید می کنند. مواد آرایشی و بهداشتی، باعث خشکی پوست می شوند و وضعیت را بدتر می کنند.

از پاک کننده ها و صابون های ملایم و بدون عطر استفاده کنید. کف صابون را روی سطح پوست بمالید و بگذارید تا خشک شود.

از محصولاتی که باعث خشک شدن پوست شما می شوند، اجتناب کنید. از صابون های ضد باکتری، صابون های ضدعفونی کننده و محصولات مراقبت از پوست که حاوی الکل هستند، به ویژه برای صورت، استفاده نکنید.

پس از شستن صورت، از یک مرطوب کننده استفاده کنید. شستن صورت می تواند رطوبت را به پوست خشک برگرداند، اما شما نیاز به  استفاده از یک مرطوب کننده دارید تا اثر این رطوبت، بر روی پوست بماند.

  5 نکته در برداشتن خال با لیزر

برای خشک کردن صورت خود از حوله های نرم استفاده کنید. حوله های زبر و خشن به پوست شما آسیب می رسانند.

متخصصین پوست توصیه می کنند که زمان دوش گرفتن را کوتاه تر کنید و از آب ولرم یا گرم به جای آب داغ، استفاده کنید. بخار آب باعث باز شدن منافذ پوست می شود، اما از طرف دیگر می تواند سبب خشکی پوست شود.

همیشه پوست خود را به آرامی نوازش کنید و از مالش و سایش پوست صورت، اجتناب کنید. این کار به حفظ صافی و نرمی پوست شما کمک می کند.

لایه برداری پوست خود را به روش صحیحی انجام دهید. اگر پوست شما لایه لایه شده است، از مواد پاک کننده ای که حاوی اسید آلفا هیدروکسی، الکل یا عطر هستند، استفاده نکنید. سعی کنید از آب ولرم و یک لیف حمام نرم و یا از دوش دستی برای تمیز کردن پوست استفاده کنید و به آرامی بر روی پوست بکشید تا لایه ها، از بین بروند. زمانی که پوست خیس و مرطوب است، هرگز پوست را دست کاری نکنید.

استفاده از یک ماده ضد التهابی موضعی، مانند آلوئه ورا، می تواند به بهبودی پوست شما کمک کند.

درمان پزشکی پوسته شدن پوست و داروهای تجویزی آکنه

یک متخصص پوست ممکن است پوسته شدن پوست را با ترکیبی از درمان ها و داروهایی که در مطب تهیه می کند، درمان کند. اگر یک وضعیت بهداشتی باعث پوسته شدن پوست شما شده است، باید قبل از اینکه علائم پیشرفت کنند، درمان را شروع کنید. درمان شامل موارد زیر است:

داروهای ضد آکنه مانند داکسی سایکلین (Oracea)

کرم های کورتیکواستروئیدی

دلایل لایه لایه شدن پوست صورت

پوست خشک یکی از شایع ترین مشکلات پوستی است و می تواند باعث پوسته شدن پوست صورت شما شود. اما  شرایط دیگری نیز وجود دارند که می توانند باعث بروز این مشکل شوند. با در نظر گرفتن علائم و نشانه های دیگر، میتوانید آنچه را که باعث بروز این علائم می شوند را کاهش دهید.

دلایل بالقوه پوسته شدن پوست

آفتاب سوختگی- پوسته شدن پوست صورت

نور خورشید باعث قرمزی، سوزش و تورم پوست می شود که این عوارض پوستی، به آرامی از بین رفته و  باعث پوسته شدن پوست می شود و سپس پوست جدید ظاهر می گردد.

داروها- پوسته شدن پوست صورت

پوسته شدن پوست می تواند بر اثر عوارض جانبی برخی از داروها نیز اتفاق بیفتد. داروهای فشار خون، پنی سیلین، داروهای موضعی و داروهای تشنج  باعث پوسته شدن پوست می شوند.

درماتیت سبورئیک-پوسته شدن پوست صورت

همانگونه که این عارضه می تواند پوست سر را تحت تاثیر قرار بدهد، می تواند بر روی پوست صورت نیز شما ایجاد شود و باعث لایه لایه  شدن، خارش، قرمزی و پوسته شدن پوست شود.

اگزما- پوسته شدن پوست صورت

اگزما یک بیماری خودایمنی است که باعث قرمزی یا قهوه ای شدن و پوسته شدن پوست می شود.

پسوریازیس- پوسته شدن پوست صورت

پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است که باعث ایجاد لکه های سفید رنگی بر روی پوست می شود که این لکه ها، قرمز رنگ شده و باعث پوسته شدن پوست می شود. پسوریازیس می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد.

  19 راه درمان خانگی خارش و آلرژی پوستی در کودکان و بزرگسالان

کم کاری غده تیروئید- پوسته شدن پوست صورت

کم کاری غده تیروئید زمانی اتفاق می افتد که بدن به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند و می تواند باعث خستگی، افزایش وزن، نازک شدن مو و پوسته شدن پوست شود.

رزاشیا- پوسته شدن پوست صورت

رزاشیا یک بیماری مزمن پوستی است که بر اثر ترکیدن رگ های خونی زیر پوست ایجاد می شود و باعث تورم، قرمزی و پوسته شدن پوست صورت می شود.

عفونت های استافیلوکوکوس و قارچی

این عفونت های خطرناک با سردرد، خستگی و التهاب پوست، همراه هستند.

واکنش آلرژیک به مواد آرایشی و یا محصولات مراقبت از پوست

آن چیزی که برای چهره خود استفاده می کنید، مانند یک کرم جدید  یا یک مرطوب کننده جدید، منافذ پوستی را مسدود می کنند و باعث تورم یا کهیر می شوند. پوست نیز ممکن است خشک شده و پس از تحریک، شروع به ریزش کند که نتیجه آن، پوسته شدن پوست صورت است.

کمبود نیاسین و آسیب پذیر بودن به ویتامین A، از جمله شرایط تغذیه ای هستند که می تواند سبب پوسته شدن پوست شود.

سندرم پوسته شدن پوست که وضعیتی بسیار نادر است و در این حالت لکه های پوست قبل از اینکه لایه لایه شوند، قرمز و ملتهب می شوند.

از علت تا درمان پوسته پوسته شدن صورت با طب سنتی
پوسته شدن پوست صورت

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد

اگر پوسته شدن پوست صورت شما بر اثر آفتاب سوختگی یا یک واکنش آلرژیک می باشد، در عرض 3 تا 7 روز باید بهبود پیدا کند. اما اگر غالبا به پوسته شدن پوست دچار می شوید و یا اگر بعد از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی، این لایه لایه شدن برطرف نمی شود، باید با یک پزشک صحبت کنید.

اگر بلافاصله متوجه این علائم شدید، با یک پزشک تماس بگیرید:

تاول زدن قسمت های زیادی از بدن

بروز تب و لرز در کنار آفتاب سوختگی یا واکنش های آلرژیک

حالت تهوع، سرگیجه یا گیجی در همان زمانی که صورت شما شروع به لایه لایه شدن می کند.

ترشح مایعات زرد رنگ و بدبو از پوست و یا ترک خوردن و بند نیامدن خونریزی

نکات کلیدی در پوسته شدن پوست صورت

در اغلب موارد، پوسته شدن پوست صورت، یک نشانه موقت از عوامل تحریک کننده یا محیطی می باشد.

برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی، پوست لایه لایه شده را با مواد آرایشی پوشش ندهید و سعی نکنید لایه های پوستی را جدا کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد لکه های تیره یا زخم شود. در عرض یک هفته، پوسته شدن پوست، باید خود به خود برطرف شود.

گاهی ممکن است علائم با دلایل متفاوت دیگری عود کنند مانند بیماری مزمن پوستی یا کم کاری تیروئید. در مورد بروز علائم دیگر، چشمان خود را باز نگه دارید و با پزشک خود در مورد علائم عود کننده مشورت کنید.

بیماریهای پوستی

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

من دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر شمس