جراحی چال گونه چگونه انجام میشود؟


با جراحی چال گونه آشنایی دارید؟ شاید دوست داشته باشید که یک جفت چال بر روی صورت خود داشتید. چه از چال گونه ها خوشتان بیاید یا نه آن ها مهم هستند.

چال های گونه می توانند خنده را زیباتر کنند (به افرادی چون Miranda Kerr و Bar Rafaeli و پرنسس Kate Middleton فکر کنید) و اگر خوش شانس نبودید که با چال روی گونه به دنیا بیاید، راه حلی برایتان وجود دارد. فرهنگ عامه آسیا اعتقاد دارد که چال ها خوش شانسی می آورند.

چال گونه چیست؟

چال گونه یک تصادف ژنتیکی زیبا است به دلیل کوتاهی ماهیچه ها به وجود می آید. تا زمانی که لبخند نزنید متوجه آن ها نخواهید شد چون زمانی که گونه های شما در حالت استراحت قرار دارند چال گونه مشخص نمی شود. چال چانه هم یک تصادف ژنتیکی است که برخلاف چال گونه ها همیشه نمایان است.

چال های سلولیت (Cellulite Dimples) که دلپذیر نیستند به حالتی دیگر ایجاد می شوند. آن ها می توانند ریسمان های فیبری اتصال دهنده که باعث اتصال پوست به ماهیچه زیرین ان و لایه میانی چربی می شود را درگیر کنند. سلول های چربی جمع شده و پوست را به سمت بالا هل می دهند در صورتی که ریسمان ها پوست را به سمت پایین هل می دهند و این موضوع چال های نه چندان زیبایی بر روی ران ها و مفصل ران ها و همچنین نشیمنگاه ایجاد می کنند.

جراحی چال گونه چیست؟

جراح پلاستیک می تواند برای صورت شما چال ایجاد کند. این کار جراحی زیبایی چال (Dimpleplasty) و یا جراحی ایجاد چال (Dimple creation surgery) و یا پروسه چال (Dimple procedure) نام دارد و گزارش ها مبنی بر بالا رفتن تقاضای این عمل هستند.

دکتر جفری اشپیگل (Dr. Jeffrey Spiegel) در سمت رییس انجمن جراحی پلاستیک صورت و جراحی زیبایی و پروفسور دانشگاه پزشکی بوستون می گوید افراد این روز ها عکس سلفی زیاد گرفته و به اجزای صورت بیشتر دقت می کنند. عکس های زیادی در شبکه های مجازی و اینترنت می بینیم و فرصت های بیشتری را برای تشخیص زیبایی داریم. همچنین او می گوید چال های صورت زیبا هستند و باعث می شوند مهربان و خونگرم به نظر برسید.

او می گوید این جراحی بسیار ساده است به صورتی که بعد از به دست اوردن نقطه یا نقاط مناسب بر روی فرد بی حسی موضعی اعمال می شود و سپس یک بخیه که به مرور زمان از بین می رود. بخیه های قابل جذب به داخل گونه شما سفت می شوند و یک تو رفتگی طبیعی ایجاد می کنند. کمی ورم ایجاد شده و چال ایجاد شده در اوایل کمی عمیق است اما سریعا به حالت عادی و طبیعی بر می گردد.

  زگیل کف پا: درمان زگیل های پلانتار یا "زگیل کف پا" + درمان گیاهی

عوارض، خطرات و بازتوانی این جراحی زیبایی (Dimpleplasty)

همه جراحی ها دارای ریسک بوده و جراحی زیبایی چال نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. دکتر اشپیگل می گوید ریسک اصلی و غیر متداول این است چال گونه به ان اندازه دلخواه عمیق نشود و اینکه بازتوانی سریع است و معمولا در عرض سه روز تا یک هفته به نتیجه مطلوب می رسید.

او اضافه می کند که چال گونه دائمی می باشد. اگر آن ها را دوست ندارید می توانید از تزریق فیلر (Filler) های اسید هیالورونیک که چال ها را از بین می برد استفاده کنید. نکته دیگر این است که جراحی چال گونه می تواند صورت شما را نازک تر نشان دهد چون گونه ها حجم از دست می دهند.

هزینه جراحی زیبایی چال گونه (Dimpleplasty):

هزینه پرداختی بسته به موقعیت جغرافیایی و تجربه پزشکتان متفاوت است. گرچه اگر از نتایج راضی نیستید و دوباره به جراحی اصلاحی نیاز دارید یا اینکه می خواهید چال گونهتان را از بین ببرید با فیلر های هیالورونیک اسید هزینه های شما افزایش می یابد.

چال های چانه

ما تعابیر مختلفی از چال چانه داریم. اگر می خواهید به تصویر درستی از چال چانه برسید به عکس های افراد مشهور John Stamos, Ben Affleck, Fergie, Simon Cowell and John Travolta نگاه کنید. چال چانه زمانی اتفاق می افتد که عضلات فک راست و چپ بهم دیگر نرسند.

بعضی از ما می خواهیم از شر چال چانه خلاص شویم در صورتی که بعضی دیگر می خواهند ان را به دست آورند. چال های چانه می توانند با بخیه یا یک ایمپلنت مخصوص ایجاد شوند. دکتر اشپیگل می گوید برخی از افراد خودشان تقاضای ایمپلنت می کنند.

برای حذف چال چانه متخصصان از چربی، فیلر های بافت نرم و یا ایمپلنت استفاده می کنند. بعضی از چال ها کاملا پر می شوند در صورتی که بقیه فقط کم رنگ تر می شوند چون به قدری عمیق هستند مواد فیلر آن ها را پر نمی کنند.

چال های سلولیتی (Cellulite Dimples)

بعضی از چال ها مانند چال لگن و ران ناخوشایند هستند. این چال ها سلولیت نام دارند و انواع وسیعی از درمان مانند کرم تا لیزر، تزریق و جراحی موجود هستند.

درمان چال های سلوایتی با دستگاه سلفینا Cellfina

Cellfina اخرین دستگاه دارای مجوز از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا است که درمان چال های سلولیتی روی باسن و ران تلقی می شود. این دستگاه از شیوه ای به نام  vacuum-assisted tissue release  استفاده می کند که این شیوه باعث شکسته شدن باند ها می شود (عمل subcision که زائده های پوستی را از بین می برد).

  9 نکته در از بین بردن غبغب با کیبلا

مزایای این روش پس از حدود سه روز نمایان گشته و اثر آن تا سه سال پا برجا خواهد بود. دکتر سیمون وال جراح پلاستیک در لس انجلس می گوید این روش برای سلولیت های نشیمن گاه عالی عمل می کند و همچنین برای چال های انتخابی ران نیز کار می کند.

 دکتر وال برخی از تحقیقاتی را که مهر تایید بر سلفینا زد را رهبری و اجرا کرده است. او معتقد است سلفینا قطعا پیشرفتی است برای درمان چال ها که در گذشته با روشی تحت عنوان subcision  درمان می شدند.

البته سلفینا تنها گزینه درمان چال های سلولیتی نیست. رویه های انرژی محور که با فرکانس های رادیویی، امواج فراصوت و یا لیزر هستند که سلولیت ها را از بین می برند. یک سری درمان نیاز می باشد و وسایل مختلفی هم نیز موجود است.

مزوتراپی (Mesotherapy)

مزوتراپی عبارت است از تزریق یک ماده حلال به زیر پوست جهت نرم کردن سلولیت. مزوتراپی دارای تاییدیه FDA نیست و مدارک زیادی هم دال بر اینکه این روش کار می کند وجود ندارد. برخی از سالن های درمانی روشی را تحت عنوان  ionithermie cellulite reduction  ارائه می دهند که شیوه این روش عبارت است از مالیدن جلبک یا خاک رس به موضع و پوشاندن ان با پلاستیک و سپس وصل کردن الکترود ها به محل مورد نظر.

درمان های خانگی چال گونه و چال های سلولیت

می توان گفت محصولات دارای کافئین می توانند سلول ها را کم آب کنند که در نتیجه به کم رنگ شدن سلولیت ها منجر می شود. یک ماده دیگر به نام رتینول (Retinol) که پوست را ضخیم کرده و با این صورت باعث کم رنگ تر شدن سلولیت می شوند. باید در نظر داشت این محصولات باید مداوم مصرف شوند تا بتوانند اثر مطلوب را داشته باشند.

تغذیه نیز می تواند موجب کاهش ظاهری سلولیت یا حتی بدتر شدن آن شود. اگر چاق هستید کاهش وزن می تواند موجب کم شدن ظاهری سلولیت گردد اما برای برخی از افراد کاهش وزن می تواند شلی پوست بیاورد که این حالت می تواند بدتر سلولیت را نمایان سازد. بهتر است با متخصص پوست یا پزشک خود برای بهترین نتایج و روشن شدن ابهامات مشورت کنید.

سایر مقالات

دکتر شمسمشاهده نوشته ها

من دکتر محمدحسن شمس، فارغ التحصیل سال ۸۸ دانشگاه شهید بهشتی در رشته تخصصی درد و انستزی است و مدت چندین سال است که مشغول به طبابت هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر شمس