تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس از جمله روش های برطرف کردن چین و چروک بر روی صورت و دیگر نواحی بدن می باشد. برای تزریق بوتاکس از سمی استفاده می کنند که وظیفه آن فلج کردن موقت در ناحیه تزریق شده و در نتیجه از بین بردن چین و چروک برای مدتی می باشد. امروزه تزریق بوتاکس به خاطر مزایایی که دارد دارای طرفداران بسیاری است.

بوتاکس در واقع سم است، سم بوتولنیوم که مقدار زیاد آن باعث فلج عضله می‌شود. اما در صورتی که دز (مقدار) مشخصی از آن به فرد تزریق شود، هیچ خطری فرد را تهدید نمی‌کند و برای رفع چین و چروک و جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود. بنابراین مهم است که زیر نظر پزشک متخصص و در مطب انجام شود.

بوتاکس یک روش تزریقی است که جایگزین جراحی‌های زیبایی و همچنین فیلرهای پوستی و ژل است، که مانع از چروک افتادن پوست شما می‌شود. چند روز بعد از تزریق، کم‌کم مناطقی از پوست که بوتاکس به آن‌ها تزریق شده است شروع به صاف شدن می‌کنند. اما باید بدانید که بوتاکس برخلاف روش‌های دیگری که قبل‌تر گفتیم فقط به مناطق خاصی از عضله‌های زیر پوست تزریق می‌شود و بنابراین حالت طبیعی صورت شما حفظ می‌شود، که این خودش مزیت بسیار مهمی از این روش است.

امروزه روش های مختلفی برای از بین رفتن چروک ها وجود دارد از جمله این روش ها: تزریق فیلر، تزریق چربی، تزریق ژل و لیفت صورت می باشد که هر کدام مزایا و عوارض خود را دارد. البته تزریق بوتاکس بدلیل وجود مزایای خاص خود و همچنین کوتاه بودن دوره درمان، بسیار در میان مردم تقاضا دارد. در این مقاله از سایت پوست و زیبایی دکتر شمس شما را با مزایا و معایب تزریق بوتاکس و همچنین چندین نکته ارزنده دیگر آشنا می کنیم.

بهترین نکات تزریق بوتاکس

بهترین نکات تزریق بوتاکس

دلایل به‌وجود آمدن چین و چروک

حالت‌هایی که به صورت‌تان می‌دهید، مانند بیش از اندازه باز کردن چشم، جمع کردن چشم، گریه کردن، اخم کردن، بالا بردن ابروها هنگام تعجب یا عصبانیت و بروز احساسات، در معرض اشعه‌ی UV قرار گرفتن، خشک شدن پوست، بالا رفتن سن، نداشتن استراحت کافی و خستگی زیاد، عوامل ارثی و… سبب می‌شود که به‌مرور چین و چروک‌هایی روی صورت‌تان پدیدار شود.

در یک چنین مواردی افراد به جراحی‌های زیبایی رومی‌آورند. اما از آن‌جا که این نوع جراحی‌ها با عوارض و همچنین خطرهای بسیاری همراه است، بنابراین بهترین راه جایگزین برای جراحی‌های زیبایی بوتاکس است، روشی که هم خطر کمتری دارد و هم با مراجعه‌ی ساده‌ی شما به مطب صورت می‌گیرد و پزشک با تزریق بوتاکس به محل‌هایی از صورت‌تان که چین و چروک افتاده است جوانی را دوباره به چهره‌ی شما برمی‌گرداند، و از همه مهم‌ترین این‌که در این مورد (تزریق بوتاکس) دوره‌ی نقاهت نخواهید داشت و بنابراین در وقت و انرژی‌تان هم تا حدود زیادی صرفه‌جویی می‌کنید.

بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

از آنجا که بوتاکس ارزان است و هیچ دوره‌ی نقاهتی ندارد، این درمان می‌تواند راه حل مناسبی برای بسیاری از افراد باشد. اگرچه، نتایج آن دائمی نیست افرادی که به دنبال راه حل دائمی برای چین و چروک و خطوط روی صورتشان هستند، باید به سراغ گزینه‌های جراحی زیبایی بروند.

البته بهتر است بدانید که بوتاکس صرفاً فقط برای زیبایی کاربرد ندارد و برای از بین بردن عرق کردن زیربغل، کف پا و کف دست و همچنین مشکلات واژن نیز کاربرد دارد، اما برای استفاده‌ی درست و بی‌خطر نیاز است که زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. در مواردی هم دیده شده است که باعث بهبود میگرن می‌شود.

عوارض و مزایای تزریق بوتاکس چیست؟

با گذشت زمان در اثر عوامل مختلفی از جمله، استرس قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پیری پوست، آلودگی هوا و ژنتیک، پوست صورت شروع به چین و چروک و کاهش ساخت کلاژن های پوست می کند. در این زمان یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از چروک خوردن و چیر شدن پوست، تزریق بوتاکس می باشد. تزریق بوتاکس مزایا و خوبی های متعددی دارد. از جمله مهمترین اثرات این تزریق بصورت زیر می باشد:

کاهش چین و چروک های ایجاد شده در ناحیه پوست بدن
تزریق بوتاکس باعث از بین بردن خط اخم می شود
از بین رفتن چروک در نواحی همچون گردن، روی چانه و اطراف  لب
در بالا رفتن گوشه های لب
برای رفع چروک های اطراف چشم (خطوط پاکلاغی)
زیبا کردن حالت جشم و ابرو
عدم دیده شدن لثه در هنگام خندیدن
برای بالا بردن نوک بینی به بهترین صورت
برطرف کردن مشکل عرق کردن زیاد در ناحیه کف دست و زیر بغل
کوچک کردن عضله موجود در ساق پا
کم کردن عضله جویدن و کمک به رفع رفع دندان قروچه
کمک کردن به از بین بردن کجی گردن با استفاده از رفع انقباض در قسمت عضلات گردن
رفع مشکل پلک زن زیاد و بی اندازه
از بین بردن  اسپاسم های گردن و همچنین درمان کمر درد
از بین بردن حالت سختی عضلات پس از سکته کردن
در بیماران پارکینسون و دچار فلج مغزی شده تزریق بوتاکس به رفع سفتی عضلات کمک می کند.
جهت درمان بیماری هایی همچون میگرن و سردردهای تنشی
برای از بین بردن تنبلی و لوچی چشم
برای از بین بردن گوشت اضافه و همچنین رفع اسکارهای برجسته
جهت درمان شقاق ایجاد شده در ناحیه مقعد
جهت درمان و رفع بزرگی پروستات و درمان پیش فعالی مثانه
رفع منقبض شدن کپسولی در افرادی که پروتز پستان انجام داده اند.
رفع افتادگی سینه ها در بانوان

از بین بردن غبغب

دقت داشته باشید استفاده از مقدار مواد بوتاکس و محل تزریق دقیق آن نیاز به یک دانش وسیعی دارد بنابراین پیشنهاد می شود این کار حتما توسط پزشک متخصص انجام شود.

بهترین نکات تزریق بوتاکس

بهترین نکات تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس

همه‌ی داروها در کنار درمان عوارضی هم دارند، بوتاکس هم از این قانون مستثنا نیست. البته بیشتر این عوارض به‌دلیل خطای اپراتور (اشتباه در محل تزریق یا اشتباه در مقدار (دز) تزریقی دارو) به‌‌وجود می‌آید که اگر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا حدود زیادی از پیش آمدن این حوادث مترقبه جلوگیری خواهید کرد.

در تزریق بوتاکس معمولا عضلات اطراف محل تزریق دچار مشکل ضعف عضلات شده که این مساله چندان جدی نیست. البته باید توجه شد که برای سالم بودن و بهینه بودن تزریق بوتاکس این کار حتما باید توسط پزشک با تجربه انجام شود. تزریق بوتاکس به هیچ عنوان برای افرادی که دچار بیماری های عصبی و عضلانی شدید هستند و یا برای زنان باردار و مادران شیرده نباید استفاده شود. بوتاکس علاوه بر داشتن خواص زیبایی جهت درمان برخی بیماری ها نیز استفاده می شود. در مورد بوتاکس این تزریق سبب از بین بردن  سردردهای میگرنی در افراد زیادی می شود. ایجاد سردرد و ورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است و پس از چند روز رفع می شود.

بعضی از عوارض بوتاکس شایع هستند که در بیشتر افراد دیده می‌شود و چندان هم اهمیتی ندارند، مانند سردرد، درد و علایم شبیه سرماخوردگی. در موارد خیلی کمی (در حدود 5 درصد) افراد دچار عوارض زیر می‌شوند:

افتادگی پلک

یکی از این عارضه‌ها افتادگی پلک است که دائمی نیست و خوشبختانه بین 2 تا 4 هفته خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند. البته برای از بین بردن این عارضه می‌تواند از قطره‌ی چشمی به‌نام اپراکلونیدین هم استفاده کنید که کمی از شدت افتادگی کم می‌کند.

تورم اطراف چشم و پیشانی

تورم اطراف چشم و پیشانی هم از عوارضی است که به‌دلیل آلرژی (حساسیت دارویی) به بوتاکس رخ می‌دهد. این نوع عارضه در افرادی بیشتر ظاهر می‌شود که سابقه‌ی آسم، آلرژی، فشار خون و همچنین سنگ کلیه دارند.

درد چشم و ریزش اشک

درد در ناحیه‌ی چشم و همچنین اشک هم از عارضه‌های استفاده از بوتاکس است که به‌علت بالا رفتن فشار چشم ایجاد می‌شود و در صورت بروز این عارضه باید حتماً به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید.

کبودی

در بعضی افراد بعد از انجام بوتاکس کبودی دیده شده است که بین 7 تا 10 روز پس از بوتاکس خود‌به‌خود بهبود پیدا می‌کند.

اما در این بین یک‌سری عارضه هم هستند که به‌دلیل ایجاد مسمویتِ بوتاکس در فرد ممکن است ظاهر شوند، از جمله، تارى دید، دوبینى، حالت تهوع و اسهال. در صورت بروز هریک از این نشانه‌ها هرچه سریع‌تر به اورژانس مراجعه کنید (برای برطرف کردن این سم معمولاً از آنتی‌توکسین منووالان استفاده می‌شود). یک‌سری عارضه هم هستند که بسیار بسیار نادرند، اما اگر دچار این علائم شدید حتماً سریع به پزشک مراجعه کنید:

مشکلات تنفسی

دشواری در تکلم یا بلع

از دست دادن کنترل ادرار

ضعف عضلانی

مشکلات بینایی

مراقب های پس از تزریق بوتاکس

پس از تزریق در بوتاکس پیشنهاد می شود از انجام کارهای زیر برای 5 ساعت خودداری نمایید تا بتوانید به بهترین نتیجه ممکن برسید:

خارش محل تزریق
استفاده از عینک آفتابی
خم کردن سر به زیر
سیگار کشیدن
استفاده از مواد حاوی کافئین از جمله چای و قهوه
دادن ماساژ در محل تزریق و اطراف آن
خوابیدن و همچنین دراز کشیدن بعد از تزریق
آب زدن به محل تزریق و اطراف آن
آرایش کردن و زدن کرم پودر و رژ لب
عدم انجام دادن پیلینگ شیمیایی، میکروبلیدینگ، و تا حدود ا روز کامل
انجام کارهای زیر بلافاصله بعد از انجام بوتاکس توصیه می شود:
گذاشتن یخ در صورت تورم
انجام ندادن ورزش و کار سنگین
قرار دادن بالشت بلند هنگام خواب شبانه به مدت 3 شب
استفاده از قرص استامینوفن در هنگام مواجه شدن با سردرد

نتیجه‌ی بوتاکس چه زمانی مشخص می‌شود؟

3 تا 4 روز بعد از انجام بوتاکس می‌توانید تأثیر آن را روی پوست خود ببینید (در برخی از افراد 14 روز طول می‌کشد که بوتاکس اثر کاملی از خود بگذارد).

بوتاکس چقدر دوام دارد؟

معمولاً تأثیر بوتاکس بین 3 تا 4 ماه است. اما این مقدار هم بستگی بسیار شدیدی به عملکرد خودتان دارد، یعنی بهتر است بعد از بوتاکس حرکات صورتی که موجب ایجاد چین و چروک روی پوست صورت می‌شود، مثل احساسات شدید، عصبانیت، اخم، جمع کردن چشم و اشک ریختن و… را کم‌تر در صورت‌تان نشان دهید تا به تحلیل رفتن اثر بوتاکس ناخواسته کمک نکرده باشید. همچنین دوام بوتاکس به مقدار دز تزریقی هم بستگی دارد، یعنی اگر مقدار تزریق‌شده به شما کم‌تر از دز مشخص باشد، بنابراین، دوام بوتاکس هم به‌دنبال آن کم‌تر خواهد بود.

اگر نخواهیم تزریق بوتاکس را ادامه دهیم، چه اتفاقی می‌افتاد؟

اگر به هر دلیلی نخواستید که جلسه‌های تزریق بوتاکس‌تان را ادامه دهید هیچ اتفاقی برای شما و پوست‌تان رخ نخواهد داد. پوست‌تان بعد از مدتی که تأثیر بوتاکس از بین برود به حالت قبلی خودش، با همان چین و چروک‌ها، برمی‌گردد.

بهترین نکات تزریق بوتاکس

بهترین نکات تزریق بوتاکس

نتیجه گیری

تزریق بوتاکس از جمله روش های زیبایی و درمانی است که توسط تزریق یک سم که وظیفه آن فلج lchdh , کردن عضلات نواحی اطراف تزریق می باشد، صورت می گیرد. مزایای تزریق بوتاکس بسیار زیاد است. در مورد معایب آن نیز باید گفت این تزریق مشکلات کمی به همراه دارد که به مرور زمان از بین می رود از جمله کبودی و والتهاب در محل تزریق و ایجاد سردرد. انجام تزریق با بوتاکس تجربه زیادی می خواهد که توسط هر فردی امکان پذیر نیست و باید زیر نظر یک پزشک خوب و ماهر انجام گیرد. ما به شما دکتر شمس ، بهترین دکتر پوست تهران را پیشنهاد می دهیم. جهت مشاوره و وقت قبلی با این شماره تماس بگیرید:☎ ۲۲۵۵۸۷۱۸ ☎ ⭐⭐⭐⭐

Call Now Buttonتماس با دکتر شمس